31 Ağustos 2010 Salı

Hayallerin peşinde..Galatasaray Kürek Takımı başarıya doymuyor. Son yıllarda Türk küreğine başarılı sporcular yetiştiren ve son iki senenin Türkiye Şampiyonu olan takımımız, başarılarına bır yenisini daha ekledi.

Türkiye tarihinde ilk kez düzenlenen Surf Boat yarışları müthiş çekişmeli geçti ve aynı zamanda dostlukların kemikleşmesine damgasını vurdu. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın 100 senelik geneleksel sporu olan ve dünya genelinde büyük ilgi gören Surf Boat yarışlarının Çanakkale'deki ayağına davet edilen Galatasaray Kürek Takımı, güçlü rakipleri karşısında başarıya ulaşarak ülkemizi uluslararası arenada bir kez daha başarı ile temsil etti.

Kısmen kürek sporuna benzer olmasına ragmen bir çok yönden daha zor ve daha çetin şartlarda gerçekleştirilen bu sporda mücadele etmek için internet ortamındaki videolar ve yarıştan birkaç gün önce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı sporculardan aldıkları derslerle yarışa katılan ekiplerimiz güçlü rakipleri karşısında galip gelerek göğsümüsü kabartı. Yaşadıkları galibiyetten sonra yarışı takip etmeye gelen sporseverler ile beraber büyük sevinç yaşayan sporcularımız, galibiyeti rakipleri ile beraber kutlayarak büyük bir dostluk örneği gösterdi.

Surf Boat tekneleri yaklaşık 300 kg ağırlığında olup, kürekleri normal tek küreklere göre çok daha uzun ve geniş. Kumsalda başlayıp 400 metre kadar suya açılınarak devam eden ve bir duba etrafından çok hızlı bir şekilde dönülerek yeniden karada son bulan yarışlar, dört tek dümencili şekilde gerçekleşiyor ve oturaklar suyla ıslatılarak kayması sağlanıyor.

Yarışın en kritik noktası olan start anında tekneye çok hızla binilerek kürek çekmeye başlanıyor bu arada dümenci iki kürek sonra tekneyi iterek içine atlıyor. Bir diğer çok önemli nokta ise dönüşler. Teknenin olduğu yerde hızla dönmesini sağlamak için 5 metre uzunluğundaki palalı dümen sudan çıkınca hızla sağ kürekçiler çekmeye başlıyor, sol kürekçiler ise siyada kalıyorlar. Bu önemli noktalarda Avustralyalı ve Yeni Zelandalı kürekçiler avantajlıydılar ancak Galatasaray ekipleri bu aşamaları da oldukça başarıyla geçtiler. Bir nevi lig şeklinde yapılan yarışlarda tekneler en az 3 kez yarıştılar. Kafa kafaya giden finalde, yarışı göğüsleyek birinci olan Galatasaray B ekibi oldu.


Yarışmalara katılan Yönetici, Antrenör ve Sporcular

Osman Güneri - Yönetici
Recep Akıcı – Baş Antrenör
Murat Türker
Cem Yılmaz
Barbaros Gözütok
Bayram Sönmez
Bahadır Kaykaç
Hakan Özcan
Muhammet Canşi
Özkan Özkara
Sezgin Günalp


Yarışmaya katılan takımlar

Yamba Surf Life Saving Club A – Avustralya
Yamba Surf Life Saving Club B – Avustralya
North Coast of NSW A - Avustralya
North Coast of NSW B - Avustralya
Central Coast of NSW A - Avustralya
Central Coast of NSW B - Avustralya
Lyall Bay Life Saving Club A – Yeni Zelanda
Lyall Bay Life Saving Club B – Yeni Zelanda
Wellington Club A – Yeni Zelanda
Wellington Club B – Yeni Zelanda
McMaters Beach Surf Life Saving Club A – Avustralya
McMaters Beach Surf Life Saving Club B – Avustralya
Fosters Beach Surf Life Saving Club A – Avustralya
Fosters Beach Surf Life Saving Club B – Avustralya
Yamba Senior – Avustralya
Tamarama Surf Life Saving Club – Avustralya
Sydney NSW A – Avustralya
Sydney NSW B - Avusturalya
Boğaziçi Üniversitesi A – Türkiye
Boğaziçi Ünivesitesi Mezunlar – Türkiye
Galatasaray A – Türkiye
Galatasaray B - Türkiye


HER DALDA
NİCE
KUPALAR!